14 września, 2023


Rozmowa z osobą przeżywającą żałobę może być trudna i delikatna. Ważne jest, aby okazać empatię, wsparcie i zrozumienie w takiej sytuacji. W dzisiejszym wpisie na bloga omówimy kilka wskazówek, które mogą pomóc w rozmowie z ludźmi w żałobie.

Słuchaj uważnie:
Podstawą w rozmowie z osobą w żałobie jest słuchanie. Bądź obecny/a i skoncentruj się na tym, co mówi druga osoba. Unikaj przerywania, skupiania się na swoich własnych doświadczeniach lub udzielaniu rad. Po prostu słuchaj uważnie i pozwól im wyrazić swoje uczucia i emocje.

Wyraź współczucie i zrozumienie:
Wyrażenie współczucia jest ważne, aby osoba w żałobie czuła się zrozumiana i wsparcia. Okazuj szczerą życzliwość i wyrażaj swoje współczucie. Możesz powiedzieć coś takiego jak: „Przepraszam za twoją stratę” lub „Jestem tutaj dla ciebie w trudnym czasie”. Ważne jest, aby unikać banalnych fraz, które mogą być mało pocieszające.

Zadawaj otwarte pytania:
Zadawanie otwartych pytań daje osobie w żałobie możliwość wyrażenia swoich uczuć i myśli. Zamiast pytać: „Jesteś w porządku?” zapytaj: „Jak się czujesz?” To daje im większą swobodę w wyrażaniu swojego stanu emocjonalnego. Pamiętaj, że niektóre osoby mogą nie chcieć rozmawiać o swojej żałobie w danym momencie, więc szanuj ich granice.

Unikaj porównywania do własnych doświadczeń:
Ważne jest, aby nie porównywać żałoby drugiej osoby do swoich własnych doświadczeń. Każdy przeżywa żałobę na swój unikalny sposób, dlatego unikaj mówienia rzeczy takich jak: „Również straciłem/straciłam bliską osobę i wiem, jak się czujesz”. Zamiast tego, skup się na osobie w żałobie i jej specyficznych uczuciach.

Bądź obecny/a i gotowy/a do wysłuchania:
W trudnych momentach żałoby, czasami najważniejsze jest po prostu bycie obecnym i gotowość do wysłuchania. Możesz zaproponować, że jesteś dostępny/a, jeśli osoba w żałobie chce porozmawiać lub potrzebuje wsparcia. Daj im znać, że są dla ciebie ważni i że masz czas dla nich.

Uważaj na język i ton rozmowy:
Staraj się używać uspokajającego i życzliwego tonu w rozmowie. Unikaj wydawania sądów, krytyki lub innych form mowy, które mogą dodatkowo zranić osobę w żałobie. Czasami wystarczy być obok i słuchać, bez konieczności znajdowania słów pocieszenia.

Bądź cierpliwy/a:
Proces żałoby wymaga czasu, dlatego bądź cierpliwy/a. Każdy przeżywa żałobę w innym tempie i na swój sposób. Pamiętaj, że rozmowa nie musi rozwiązać wszystkich problemów, ale może pomóc osobie w żałobie w wyrażeniu swoich emocji i poczuciu się wsparcie.


Rozmowa z osobą w żałobie wymaga empatii, zrozumienia i delikatności. Słuchaj uważnie, wyraź współczucie, zadawaj otwarte pytania i unikaj porównywania do własnych doświadczeń. Bądź obecny/a i gotowy/a do wysłuchania, starając się używać odpowiedniego języka i tonu rozmowy. Pamiętaj, że każda osoba w żałobie przeżywa ten proces na swój unikalny sposób, dlatego bądź cierpliwy/a i szanuj ich indywidualne potrzeby. Twoje wsparcie i empatia mogą pomóc im w procesie zdrowienia i przezwyciężania straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *