13 września, 2023

Prokrastynacja, czyli zwlekanie, to problem, który wielu z nas zna z własnego doświadczenia. Niezależnie od tego, czy odkładasz zadania zawodowe, czy też osobiste projekty, prokrastynacja może negatywnie wpływać na twoją produktywność i zdrowie psychiczne. Jednakże, istnieją psychologiczne strategie, które pomagają pokonać ten nawyk i być bardziej efektywnym. W tym artykule przyjrzymy się psychologii prokrastynacji i sposobom na jej zwalczenie.

Prokrastynacja: Co to jest i dlaczego tak trudno jej się oprzeć?

Prokrastynacja to zwyczaj odkładania zadań na później, mimo że jesteśmy świadomi, że powinniśmy je wykonać. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak brak motywacji, strach przed niepowodzeniem, czy też po prostu przyzwyczajenie do odkładania. Dlaczego tak trudno jest jej się oprzeć?

 • Nagroda opóźniona: Prokrastynacja daje nam chwilową ulgę, ponieważ unikamy trudnego zadania w danym momencie. To sprawia, że odczuwamy natychmiastową ulgę, która działa na nas jak nagroda.
 • Brak samoświadomości: Często nie jesteśmy świadomi swojego prokrastynacyjnego zachowania. Unikamy myślenia o zadaniu, które mamy wykonać, i oddalamy je na później.
 • Brak umiejętności zarządzania czasem i planowania: Niektórzy ludzie po prostu nie wiedzą, jak efektywnie zarządzać swoim czasem i planować swoje obowiązki.

Psychologia Prokrastynacji: Jak ją zwalczyć?

Pokonanie prokrastynacji wymaga zrozumienia jej źródeł i skoncentrowania się na rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z nią. Oto kilka psychologicznych strategii:

 1. Zrozum swoje powody: Pierwszym krokiem do pokonania prokrastynacji jest zrozumienie, dlaczego ją praktykujesz. Czy to strach przed niepowodzeniem, brak motywacji czy inne czynniki? Świadomość swoich powodów pozwoli na lepsze zarządzanie nimi.
 2. Cele SMART: Stawiaj sobie konkretne, mierzalne, osiągalne, relewantne i związane z czasem cele (cele SMART). Pomogą one wyznaczyć kierunek i dostarczyć motywacji.
 3. Podziel zadania: Duże zadania można podzielić na mniejsze etapy. To pomaga uniknąć poczucia przytłoczenia i ułatwia wykonywanie zadań krok po kroku.
 4. Planowanie: Ustal konkretne plany i harmonogramy działań. Warto również wykorzystać narzędzia takie jak kalendarze i listy zadań.
 5. Technika Pomodoro: Wypróbuj technikę Pomodoro, która polega na krótkich okresach intensywnej pracy (np. 25 minut), po których następuje 5-minutowa przerwa. To pomaga utrzymać koncentrację i skuteczność.
 6. Znajdź motywację wewnętrzną: Zastanów się, dlaczego dany projekt jest ważny i jakie korzyści przyniesie jego zrealizowanie. To może być silnym źródłem wewnętrznej motywacji.
 7. Rozwijaj umiejętności zarządzania czasem: Warto nauczyć się skutecznie planować i priorytetyzować zadania.
 8. Bądź elastyczny: Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Bądź elastyczny i gotów do dostosowania się do zmieniających się okoliczności.
 9. Wsparcie i odpowiedzialność: Dziel się swoimi celami i postępami z kimś bliskim lub pracuj w grupie, co może zwiększyć poczucie odpowiedzialności.

Prokrastynacja to zwyczaj, który można przełamać poprzez pracę nad swoimi nawykami i umiejętnościami. Pamiętaj, że nie jesteś sam, wielu ludzi zmaga się z tym problemem, ale można go pokonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *