13 września, 2023

Motywacja jest jednym z kluczowych czynników, które kształtują nasze działania, cele i osiągnięcia. Bez motywacji wiele z nas miałoby trudności w podejmowaniu wysiłku potrzebnego do osiągnięcia swoich marzeń. Jednakże, co naprawdę kieruje nami i skąd bierze się nasza motywacja? W tym artykule przyjrzymy się psychologii motywacji, próbując zrozumieć, co naprawdę napędza nasze działania.

Motywacja: Definicja i Rodzaje

Motywacja to siła wewnętrzna lub zewnętrzna, która skłania nas do działania. Może być to pragnienie osiągnięcia celu, uniknięcia kary lub spełnienia naszych potrzeb. Istnieją różne rodzaje motywacji:

 1. Motywacja wewnętrzna: Ta forma motywacji pochodzi od naszych własnych przekonań, wartości i aspiracji. Działamy, ponieważ sami chcemy osiągnąć coś ważnego.
 2. Motywacja zewnętrzna: Jest to motywacja wynikająca z zewnętrznych bodźców, takich jak nagrody, karanie lub presja społeczna. Działamy, aby zdobyć coś od innych lub uniknąć kary.
 3. Motywacja intrynsyczna: To motywacja wynikająca z samego procesu działania. Działamy, ponieważ sam akt działania jest dla nas satysfakcjonujący.
 4. Motywacja ekstrynsykiczna: Jest to motywacja wynikająca z celów zewnętrznych, takich jak pieniądze, sława lub uznanie społeczne.

Teorie Motywacji

Psychologowie opracowali różne teorie, które pomagają zrozumieć, dlaczego ludzie są motywowani do działania. Niektóre z tych teorii to:

 1. Teoria potrzeb Abraham Maslowa: Maslow twierdził, że ludzie działają, aby zaspokoić swoje potrzeby hierarchicznie, począwszy od podstawowych potrzeb fizjologicznych, takich jak jedzenie i spanie, aż do potrzeb wyższego rzędu, takich jak samorealizacja.
 2. Teoria Samoefektu Carla Rogersa: Ta teoria zakłada, że ludzie są motywowani do działania, aby zwiększyć swoją samoocenę i samopoczucie. Dążenie do osiągnięcia pozytywnego obrazu siebie jest głównym źródłem motywacji.
 3. Teoria Oczekiwań i Wartości (Vroom): Według tej teorii, ludzie są motywowani, gdy oczekują, że ich wysiłki doprowadzą do osiągnięcia celu, a ten cel jest dla nich wartościowy.

Czym naprawdę napędza nasze działania?

Rzeczywistość jest skomplikowana, a motywacja może być efektem wielu różnych czynników. Oto kilka czynników, które naprawdę wpływają na naszą motywację:

 1. Cele i pasje: Działamy najbardziej efektywnie, gdy mamy jasno określone cele, które są zgodne z naszymi pasjami i wartościami.
 2. Wiara we własne możliwości: Wiara w siebie i przekonanie, że jesteśmy w stanie osiągnąć cel, jest kluczowym elementem motywacji.
 3. Wsparcie społeczne: Wspierające relacje i uznanie od innych mogą zwiększać naszą motywację.
 4. Znaczenie celu: Działamy bardziej z determinacją, gdy nasze cele mają głębsze znaczenie i służą większemu celowi.
 5. Sukcesywcze cele pośrednie: Dzielenie celu na mniejsze cele pośrednie pomaga nam utrzymać motywację w dłuższej perspektywie czasowej.

Warto zrozumieć, że motywacja może być zmienne i różnić się w zależności od sytuacji. Kluczem jest identyfikowanie źródeł własnej motywacji i wykorzystywanie ich, aby osiągać cele. Niezależnie od tego, co naprawdę napędza nasze działania, motywacja pozostaje kluczem do sukcesu i osiągnięcia spełnienia w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *